• +90 212 266 2 444
  • hello@projeplus.com
  • Ptesi - Cum: 08.30 - 18.00
  • Şubat

    15

    2016
  • 3015
  • 0
Kadın Yazılımcılar Erkeklerden Daha İyi Kod Yazıyor

Kadın Yazılımcılar Erkeklerden Daha İyi Kod Yazıyor

Yapılan araştırmalara göre kadınlar tarafından yazılan bilgisayar kodları, erkeklerden çok daha fazla kabul görme skoruna sahip.

North Carolina State, San Luis Obispo ve Cal Poly Üniversiteleri’nindeki bilgisayar bilimi bölümünden araştırmacılar -1 Nisan 2015- bir günlük, cinsiyet bilgisi talep etmeyen çok büyük bir yazılımcı topluluğu olan Github’a giriş yapan yaklaşık 4 milyon kişiyi inceleme altına aldı. Bunların arasından 1,4 milyonunun cinsiyetinin erkek mi kadın mı olduğu diğer sosyal ağlardaki bilgilerinden de faydalanarak tespit etmek mümkün oldu. Ham veriyi yayınlama niyetinde olmayan araştırmacılar bu sayede gizlilik riskini de bertaraf etmiş oldular.

Kadınlar erkeklerden daha iyi kod yazıyor

Ekip, kadınlar tarafından yazılan kodların kabul-talep oranını %78,6 olarak bulurken, erkeklerde bu oran %74,6′da kaldı. Ancak kullanıcıların kadın olduğu belirtildiği açıkça belirtildiği zaman kabul oranları çok daha düşük çıktı. Eğer cinsiyetini yazmayan kadın kullanıcının kabul oranı %71,8 iken, cinsiyetini yazan kadınların kabul oranı %62,5′a düşünüyor. Bu araştırmaya göre cinsiyet önyargısı anlamını taşıyor. Yüksek profil kabiliyetlerine rağmen, teknoloji firmaları çalışanlarının çeşitliliğini sağlamada teknik kariyerlerinden çok cinsiyet ve etnik kimlikleriyle yüzleşmeye devam ediyor.

2015′de yapılan bir araştırmaya göre Facebook çalışanlarının sadece %16′sı, Google çalışanlarının ise sadece %18′i kadın. Bilgisayar bilimcisi Dr. Sue Black Obe, BBC’ye yaptığı açıklamada, araştırmacıların yaptığı bu çalışmanın cesaret verici bir sonuç olduğunu söylüyor:

“Sanırım, önümüzdeki bir kaç içinde kadınları sadece kodlamada değil teknoloji ilişkili bir çok alanda güçlendiğini göreceğiz. Ada Lovelace bir kadındı ve yazılım fikrini ilk o verdi. Yazılım endüstrisinde kadınlara destek ve cesaret vermeye ısrarla devam etmeyi ona borçluyuz.”

Kaynak: Sozcu.com.tr

Yorum Bırak

Yorumunuz 24 saat içinde yayınlanacaktır.

Yorumu iptal et
© Copyright 2015 ProjePlus